Založ si blog

Matovič a Zbor klamárov. (a. a.)


Opozícia šokujúco otočila a podporí odvolanie Matoviča. Chce návrat SAS a väčšinovej vlády? Prečo pochovala predčasné voľby? O čo hrá T. Taraba?

V piatok zmeska 21 poslancov zo strany SAS vrátane prebehlíkov z Kiskovych potopených Za ľudí odovzdala návrh na odvolanie vicepremiéra Igora Matoviča z postu ministra financií. Svoje podpisy pridali i odpadlíci Miroslav Kollár a Valášek, ktorí v parlamente nelegitímne zastupujú mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko a Spolu. Zvyšných 9 podpisov doplnila nová nevesta Pellegrini s družinou, ktorí tiež ušli z materského SMERu a nelegitímne reprezentujú neparlamentnú stranu HLAS.

Foto: I. Majerský, Pravda

Defilé progresívnych žalobcov, ktorých Matovič na vlastnom chrbte doniesol do politiky či vlády je šťavnaté: od Naďovho podržtašku Juraja Krúpu (exOĽANO), cez jeho obľúbenú ministerku spravodlivosti „malú veľkú ženuKolíkovú po nokového parťáka Richarda Sulíka, ktorému za 6% vo voľbách (tj 13 poslancov z 95-člennej koalície) daroval 3 ministerstvá a 1 vicepremiérske kreslo.

Matovič nás straší nadchádzajúcim vládnutím progresívnej trojky Hlas+SAS+PS – generálku s podpismi zvládli výborne. Na odvolanie potrebujú 76 hlasov, teda ešte 42. A tu začína politický suterén:

6. septembra na tlačovke predseda najsilnejšieho opozičného klubu SMER liberálom odkázal, že Matovič je síce blázon, ktorý si zaslúži okamžité odvolanie z funkcie ministra, avšak nebude skákať tak, ako Sulík píska. Nie sme malé deti, aby sme riešili osobné spory medzi dvoma ministrami. To čo nás má ten Sulík za úplných idiotov, keď si myslí, že my mu odvoláme Matoviča a on sa vráti naspäť do vlády?“ rozvášnil sa R. Fico. Ak by Sulík podporil ústavný zákon o predčasných voľbách, dohodol sa na ich dátume, tak by Smer odvolanie Matoviča podporil. Včera v televízii už bolo podľa podpredsedu R. Takáča všetko naopak: „Aj keby sa hlasovalo 31. decembra večer o jedenástej, poslanci Smeru prídu a budú hlasovať za odvolanie I. Matoviča,“ zvestoval v TA3 (V politike). Dnes SMER oficiálne potvrdil, že dodá svojich 27 hlasov za pád Matoviča. A Ty, milý občan, hľadaj rozdiel:

Na tlačovke 14.9. predseda HLASu prehlásil, že sa podpíše pod návrh SaS na odvolanie Matoviča s podmienkou, že SaS sa nevráti naspäť do vlády a podporí zmenu ústavy, ktorá umožní vypísanie predčasných volieb. Ale o týždeň už Pellegriniho tanečnice otočili: v piatok podpísali návrh na odvolávanie, hrdo zaň zahlasujú a v nedeľnej diskusii sa podpredseda E. Tomáš ešte dotknuto bránil, že nebolo žiadne rokovanie, nie je ani dohoda s SAS o predčaskách – teda 11 hlasov dajú liberálom z čistej lásky – k nim:

Igor Matovič totiž pred týždňom na facebooku vyhlásil, že ak ho poslanci odvolajú, bude súhlasiť s návratom SaS do koalície: Po mojom odvolaní SaS dostane ponuku sa do koalície vrátiť, napísal.  Takže toto je zjavným cieľom najnovšej „opozičnej“ spolupráce SAS+Hlas+SMERu? návrat SAS do komatickej 4-koalície, obnovu väčšinovej vlády a definitívne pochovanie predčasných volieb?

Na ich pohrebe sa podľa dnešných slov podpredsedu Beluského zúčastní aj všetkých 7 poslancov ĽSNS a rovnako ich 5 odštiepencov, t.č. v neparlamentnej strane Republika, čo je spolu už magických 73 hlasov pre SAS.

Matoviča podržia jeho exposlanci Štefan Kuffa, Čepček i Mičovský. Tomáš Taraba v piatok pre TV Markíza povedal, že trvá na tom, aby SaS dala hlasy za predčasné voľby. „Ja nebudem hlasovať za to, aby sa Sulík vrátil do vlády. To je jasný postoj, ktorý som povedal v lete, a ten nezmením. (A potom zmenil názor a v nedeľu stiahol svoju kandidatúru na podpredsedu NRSR …)

Posledné 3 chýbajúce hlasy na odvolanie tak už môžu dodať len váhajúca Katarína Hatráková (exOĽANO, KÚ), Filip Kuffa alebo dezorientovaná a bezprízorná Slavěna Vorobelová. Alebo sa môže niekto pomýliť …

V stredu o 14,00 sa do hry zapojí aj chrípôčka, ktorej stačí zložiť jedného poslanca a všetky výpočty padnú. Pre investora Mikuláša Dzurindu nebol problém získať 3 hlasy od úhlavného nepriateľa – ponúkne dnes know-how správnej strane?

Zdroje:

foto 9.12.2020 https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/587069-poslanci-sas-kolikovu-podrzia-su-spokojni-s-jej-vysvetlenim/

3 270 € dáte lekárovi, poslancovi alebo jeho asistentke?

18.11.2022

5,5 miliónu pacientov hrozí, že 1. decembra prídu o urgentnú starostlivosť. Koľko peňazí z 35 miliard si zaslúžia lekári? a koľko politici?

Vráti Šeliga svoj titul, poslanecké kreslo alebo OP?

21.06.2022

Aký plat si zaslúži poslanec s právnickým vzdelaním, ktorý 4x hlasuje za zákon a potom od prezidentky zistí, že vlastne hlasoval v rozpore so zákonom?

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Cherson

ONLINE: Vzdušná ochrana Ukrajiny je prioritou pre USA i Poľsko

10.12.2022 07:30, aktualizované: 08:42

Rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny, prízvukuje Poľsko.

Vladimir Putin

Putina sklamali Merkelovej slová o Ukrajine a minských dohodách

10.12.2022 07:00

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Ukrajine.

Eduard Heger

Čo ukazuje minulosť o dôsledkoch pádu vlády. Pôjde Heger cestou Radičovej, Dzurindu a Mečiara?

10.12.2022 07:00

Ak vláda Eduarda Hegera nezíska v utorok podporu, zaradí sa za trojicu premiérov, ktorých vlády tiež predčasne skončili rozhodnutím parlamentu.

Ukrajina, Zelenskyj, Fiala, Kaczynski

Medzi Čechmi záujem o Ukrajinu klesá, aj chuť jej pomáhať

10.12.2022 06:00

Záujem českej verejnosti o vývoj situácie na Ukrajine klesá, rovnako ako súhlas s vládnou pomocou pre túto napadnutú krajinu, ukázal prieskum.

Vanda Rybanská

"Spoznajte Pravdu a Pravda vás oslobodí" ;) alebo verzia pre veriacich: "Tell the Truth & shame the devil"

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 27536x
Priemerná čítanosť článkov: 3442x

Autor blogu

Kategórie