Opálený Paríž – kedysi romantické hlavné mesto lásky a svadobných ciest Európanov a Európaniek – je v týchto dňoch centrom olympijského ošiaľu. Po úvodnom dychberúcom a krátkozrakom agresívnom ceremoniáli a ďalších epizódach je namieste povedať presnejšie, že Paríž je mestom Bláznovstva. (Vôbec tým nemyslím politiku: porazeného prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý kope z posledných síl a blokuje výsledky parlamentných volieb…)
Dnes napoludnie v osemfinále ŽENSKéHO boxu musela krásna talianska boxerka Angela Cariniová čeliť tvrdým útokom súpera Imane Khelifa z Alžírska. Jeho pohlavie stále nie je potvrdené a kolujú o ňom špekulácie: vlani mu preto ani nedovolili súťažiť so ženami na svetovom šampionáte. Rovnako je na tom Lin Yu‑ting súťažiaci za Taiwan, ktorý sa so ženou pobije zas v piatok.
Faktom ale je, že vicemajsterka sveta Cariniová zápas po dvoch tvrdých Khelifovych úderoch do tváre vzdala už po 46 sekundách: podľa denníka The Telegraph nikdy takú silnú ranu nedostala a zrejme utrpela zlomeninu nosa. Po zápase Khelifovi nepodala ruku a rozplakala sa.
Angely sa zatiaľ zastali len bezmocní: talianska ministerka pre rodinu a rovnosť, IBA, či mrazivo naša svetoznáma lesbická tenistka Martina Navrátilová: „Toto je viac než nefér, toto je NEBEZPEČNÉ! Úplne ignorujú následky na ženské športovkyne. Hanbite sa, MOV, že ste to dovolili!“
Slovenské ženy sa trefne pýtajú: ne: „pán Šimečka, nechali by ste svoju manželku, ak by sa profesionálne venovala boxu, boxovať s profesionálnym boxerom, mužom ?“ Polynka: „A kdeže je naše vzácne poslanectvo z PS: Števulová, Plaváková, Šimečka,… a ich ochrana „hodnôt“…kdeže je Kolík a Bittó, tie najurevanejšie ochrankyne žien, kdeže je stále sa ľutujúca, kojacia Marcinková…Nič. Veľké ticho.“ Rovnako kričí mlčanie „investigatívnych“ médií NáDenníkN, SME, …
Niet divu: celkom ich vyčerpalo informovanie o inom hroznom olympijskom incidente: alžírsky džudista Messaoud Redouane Dris (22) mal štartovať proti Izraelčanovi Toharovi Butbulovi v kategórii do 73 kg, Pred zápasom však prekročil váhový limit o 400g!! takže ho diskvalifikovali. Prečo to spomínam? Naši „investigatívci“ totiž zacítili bombu: podľa nich to Dris urobil naschvál, aby tak vyjadril politický protest proti účasti vojnovej izraelskej výpravy. (Na uplynulých hrách v Tokiu proti Izraelcovi Butbulovi odmietol nastúpiť Drisov krajan Fethi Nourine a neskôr aj Sudánec Mohamed Abdalrasool.) Podľa Izraelského olympijského výboru „Toharov konkurent sa nechal odstrániť z turnaja. Izraelská výprava bude pokračovať v súťažení s ohľadom na olympijské hodnoty. Veríme, že takéto správanie nemá vo svete športu miesto.“ Takže keď športovec dobrovoľne odstúpi zo zápasu, je to nešportové a odsúdeniahodné, ale keď MOV napriek varovaniu Medzinárodnej boxerskej asociácie ženie ženy pod údery chlapov je to v poriadku? Pritom už naši predolympijskí predkovia v tom mali jasno: „Sokol zajaca? Sokol nech si orla volí, sedem hrmených, aby tá práca ctila aspoň 2 sokoly“ (Sládkovič: Detvan)
Už zajtra má v osemfinále nastúpiť Sitora Turdibeková (22, Uzbekistan) proti Taiwancovi Lin Yu‑ting (28). V sobotu nastúpi oddýchnutý Imane Khelif (25) v štvrťfinále proti Maďarke Luci A. Hamoriovej (23). Ako sa zachovajú Sitora a Luca? Odstúpia „nešportovo“ z jatiek? Alebo ako Angela pôjdu progresívne riskovať svoje zdravie a ďalšiu kariéru? Podporia v prípadnom bojkote ich zdravý rozum ostatné boxerky?
Budú diváci platiť za nerovný súboj o život?
Kto konečne postaví HRÁDZU?
PS čierny piatok: Angela sa ospravedlnila Khelifovi za nepodanie ruky po prehre!
a osemfinále opäť vyhrala Venuša.XY: tentokrát ázijská:
a Khelif Maďarku Lucu Hamoriovú … medaily už majú nadosah
PPS sobota 3.8. Khelif zošrotoval Maďarku Lucu A. Hamori 5:0
nedeľa 4.8. Lin zdemoloval Bulharku Svetlanu
Zdroje a súvisiace: