3 270 € dáte lekárovi, poslancovi alebo jeho asistentke?

18. novembra 2022, Vanda Rybanská, Nezaradené

Po 2 rokoch kovidového pekla, vlaňajšej predohre s odopretými nadčasmi a aprílovými deklaráciami o výpovediach lekárom z 31 nemocníc došla trpezlivosť a 30. septembra podali 2100 výpovedí. Ostáva nám 12 dní do kolapsu zdravotníctva.

Zdravotníctvo je roky doslova moja srdcovka. Bolo teda jasné, že minister financií použije proti lekárom rovnaké podpásové lži ako Radičová s Uhliarikom v roku 2011, keď lekári – vtedy s pomocou poslanca Matoviča – vo finále rovnakej vojny zvíťazili a zachránili aj nemocnice pred nenásytnou PENTou. V tohtoročnej vojne lekárov sa oplatilo počkať na skutočné čísla, ktoré minister Lengvarský (miesto stámiliónov na oddlženie) interne listom poslal LEN riaditeľom nemocníc. A zrazu niet údajných 4-tisícových platov na Slovensku: v súčasnosti je jedno, či má lekár prax 3, 13 alebo 33 rokov – základný plat je demotivačne zabetónovaný na 2.606 €, tj 2,3-násobok priemerného platu.

Foto: MUDr. Peter Visolajský, predseda LOZ, 29.9.22

V stredu na typickom 7-hodinovom nočnom rokovaní šiel minister financií údajne „až za hranu“ – viď tabuľka: je to málo? Veľa? Je to hlavne NE-SKO-RO. Zvyšovanie platov v okolitých krajinách bolo v čase pandémie automatické a takmer okamžité: Viktor Orbán uzákonil zvyšovanie SVOJIM lekárom už počas prvej vlny v roku 2020 – hneď na 2-násobok, v 3 tranžiach, takže v januári budú mať už finálny takmer 4-násobok – viď tabuľka:

základ bez príplatkovpraxSRČRHU
rok202220232020202120222023
začínajúci014161695157573013701960
špecialista10260632702290
špecialista20+260635122492
špecialista262606351215005125
Porovnanie zvyšovania platov lekárov v SR, ČR a Maďarsku 2020-2023

V SR obyčajnému lekárovi s 10 rokmi praxe ponúkajú od januára základný plat (=bez príplatkov, služieb a kolektívnych zmlúv) 3.270 € A to je znamenie osudu: „poslancovi parlamentu totiž patrí plat vo výške 3-násobku priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok… v roku 2022 je určený vo výške práve 3 270,- eur“ Dnes už jasne vidíme kvalifikáciu našich zákonodarcov: treba vedieť … ale to je na samostatný blog … a musia aj vydržať pracovať 68 dní v roku

A do tretice je 3.270€ zároveň suma, ktorú má každý poslanec každý mesiac k dispozícii na plat, ktorý môže ľubovoľne rozdeliť 1-3 svojim asistentom. Aj tí majú predpísanú kvalifikáciu: nesmú byť v príbuzenskom vzťahu so žiadnym poslancom NRSR! Ak vám to znie neuveriteľne, tu je zoznam exkluzívnych 3270-eurových asistentov a asistentiek v tomto roku:

Vyzerá to divne, že by lekár, poslanec aj jeho asistent mali rovnakých 3.270 €? Nebojte sa! Zákonodarci dostávajú ešte aj paušálne náhrady: bratislavskí vo výške 1,8-násobku2 180 eur mesačne, ostatní vo výške 2,1 násobku=2 544 eur. Kúzelné je, že sú nezdanené a vyplácané priamo s platom bez akéhokoľvek účelového viazania, či dokladovania. Celkovo teda poslanec mesačne berie plat 5,814€ polohrubého – za nulovú zodpovednosť …

Protest LOZ pred úradom vlády 17.novembra 2022 = 13 dní pred odchodom Lekárov

Vlastne je to trochu posunuté: tých 3.270 € má lekár dostať až v roku 2023. A vtedy sa už poslancom a asistentom platy zvýšia zas o pár stoviek -automaticky – aj bez výpovedí. Lebo tak to v zákone nastavili poslanci – sami sebe …

Venované poslancovi M., ktorý zabudol …

Zdroje: